nedeľa 17. augusta 2014

Review: Makeup Brushes from Ebay

Štetce na makeup by nemali chýbať v žiadnej kozmetickej výbave. Ja som si tie svoje kúpila z ebayu, pretože nie som typ, ktorý dá za takú obyčajnú vec veľké prachy. A poviem vám, štetce sú super.
Makeup brushes shouldn´t be missing in any cosmetic bag. I bought the mine from ebay, because I´m not a type who gives a lot of money for normal thing. And I tell you this, the brushes are great.

Takže ako prvý tento/ So this one as first:
Je to rovno strihaný (flat) štetec. Objednávala som ho ako prvý, preto iba jeden. Nevedela som, čo čakať. Avšak príjemne prekvapil. Makeup sa s ním nanáša skvelo, toto je jediný štetec, ktorý používam na makeup. Dáva stredné krytie a ako vidíte na obrázku vyššie, má väčšie štetiny ako ostatné. Taktiež štetiny sú dosť husté a vôbec nevypadávajú. No plastová rúčka je menšia. Používam ho 2 mesiace a som s ním úplne spokojná.
It´s a flat brush. I ordered it as a first one, that´s the reason why it´s only one. I didn´t know what to expect. But it surprised me pleasantly. It´s great to apply foundation with it, this is the only brush I use for a foundation. It gives a middle coverage and as you see at the picture above, it has larger hair than others. Hair are also quite thick and they don´t drop out at all. But the plastic handle is smaller. I use it for 2 months and I´m fully satisfied with it.Cena: 2,22 US
Rýchlosť dodania: 9 pracovných dní
Link: www.ebay.com/itm/Hot-New-Liquid-Foundation-Powder-Brush-Face-Cosmetic-Makeup-BrushesERUS-/160915035979?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160 - číslo 1
Price: 2,22 US
Shipping fast: 9 working days
Link: http://www.ebay.com/itm/Hot-New-Liquid-Foundation-Powder-Brush-Face-Cosmetic-Makeup-BrushesERUS-/160915035979?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160 - number 1Ďalsia sada je táto/ Next set is this one:
Celá sada sa predáva dokopy a obsahuje 4 štetce na očné tiene alebo korektor. Osobne si myslím (a používam ich takto), že sa skôr hodia na korektor, pretože štetiny sú dlhé a napríklad dymové líčenie by s nimi bolo vytvoriť veľmi ťažké. Štetiny taktiež nevypadávajú a sú veľmi mäkké. Plusom je, že sa dajú objednať v rôznych farebných kombináciách. Najviac používam rovný (flat) štetec na krémový korektor a obyčajný okrúhly (round) na rozotretie tuhého korektoru. Vôbec nezanechávajú fľaky a korektory sa s nimi dajú krásne rozotrieť.
You can buy whole set together and it includes 4  eye shadow/concealer brushes. I personally think (and use them this way), they´re more suitable for concealer, because hair are long and f.e. it´d be difficult to create smokey eyes. Hair also don´t drop out and they´re very soft. Plus is that you can order them in different colorful variations. I mostly use flat brush for cream concealer and round brush for smudging a stick concealer. They don´t leave marks at all and it´s great to use them for smudging concealers.  
Cena: 2,47 US (čo je skvelá cena za všetky 4)
Rýchlosť dodania: 13 pracovných dní
Link: http://www.ebay.com/itm/360903901206?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=630263353501&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Price: 2,47 US (which is an amazing price for all 4)
Shipping fast: 13 working days
Link: http://www.ebay.com/itm/360903901206?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=630263353501&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Na záver tieto 3 krásky/ And at the end these 3 beauties:

Samozrejme, dá sa kúpiť celá sada, ale keďže som ako prvý kúpila rovný štetec nepotrebovala som ďalší. Jedna z výhod, že sa takisto môžete vybrať farbu, plus vďaka rovnému konci rúčky dokážu aj stáť. V porovnaní s prvým štetcom majú menšie štetiny (ktoré, ako inak nevypadávajú), ale dlhšie rúčky. Popravde používam len ten skosený (angled), na lícenku je super. Vždy som si myslela, že fľaky na lícach mám od lícenky. Omyl, bolo to vďaka štetcu a s týmto dostanete krásnu prirodzenú červeň. Ostatné dva štetce som skúsila, no nejako ma neoslovili. Avšak kvalitou sú určite jedny z najlepších. Až na tie malé štetiny, mne osobne to dosť vadí.
Of course you can buy whole set, but I already bought the flat brush so I didn´t need next same one. One of advantages is that you can also choose a color, plus thanks to flat end of handle they can stand. Compared to the first brush, they have smaller hair (which don´t drop out of course), but longer handles. Truth be told I use just the angled one, it´s great for a blush. I always thought that I have stains for cheeks because of a blush. Mistake, it was because of brush and with this one, you get beautiful natural blush. I tried the next two brushes, but they´re not my favourite. However, when it comes to quality, they´re one of best for sure. Except on the small hair, I personally don´t like it.


Cena: 11,24 US za celú sadu, okrúhly (round)- 2,07 US, skosený (angled)- 2,14 US, plochý (tapered)- 2,11 US
Rýchlosť dodania: 15 pracovných dní
Link: http://www.ebay.com/itm/131163273439?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=430374090511&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Price: 11,24 US for whole set, round- 2,07 US, angled- 2,14 US, tapered- 2,11 US
Shipping fast: 15 working days
Link:  http://www.ebay.com/itm/131163273439?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=430374090511&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT81 komentárov:

 1. Great post, I also buy things on ebay because prices are way more affordable, I have been looking for something like this, because I need a new set of brushes.

  http://dreamland1234.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ermm so cheap...i wonder if it ship here must be expensive!!I have never buy anything from ebay yet!!Lol!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Z Ebay mám pouze jeden štětec, ten do špičky. Chtěla jsem ho na konturování na což ho také používám, ale pouze pro hrubou konturu, poté musím vzít jemnější štětec na rozblendění. Ale za tu cenu je fajn, na přesné kontury obličeje jako dělený.

  Radu UltimateChic

  OdpovedaťOdstrániť
 4. What a pleasant find from eBay! I read about many fake products or products that aren't as good on eBay so this is really a treasured find of brushes from there.

  Jo
  Jo's Jumbled Jardinière

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vypadají dobře :)

  http://www.style-and-smile15.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Díky za dobrý tip a link a fakt ti to přišlo za takovou chvíli? Já čekám a počítám s cca měsícem :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Naozaj za tak krátko. Väčšinou mi veci odtiaľ chodia rýchlo, ak sa zdržia, tak len občas, je to skôr výnimka ako pravidlo. :)

   Odstrániť
 7. Wow..... I need this brush set!!!!

  Ciao bellissima!!!
  Kisses
  http://expressyourselfbypaolalauretano.blogspot.it

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Shopping on ebay can be quite tricky sometimes, but these are really great. I can't believe how cheap they are!

  TRENDGALORE

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja som si nakoniec ešte žiaden neobjednala, ale ten na make-up by sa mi hodil. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Awesome post! As usual, I love Ebay brushes. Have an amazing brand new week!


  Kenny,
  WHAT KENNY HEARTS
  INSTAGRAM @kennydaily / BLOGLOVIN / FACEBOOK

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Okrem toho prvého ich mám aj ja akurát v iných farbách a som s nimi veľmi spokojná. Tie čo máš 4 kusy, tak ja ich tiež používam na korektor ale dobre sa s nimi rozmazáva aj podkladová báza na očí alebo aj krémové tiene. Veľmi dobré sú. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Amazing review, perfect brush!
  Kisses

  www.angelswearheels.com

  OdpovedaťOdstrániť
 13. That's a great idea to buy brushes off ebay! I'll have to try that sometime!

  I would love if you checked out mine and let me know what you think! http://www.folio-v.com :)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. These were really affordable, I hate when I have to give more than $10 for just one brush:)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Such a great post dear.
  Have a beautiful day :)

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Wow, such a good deal of the needed set Lia. What a deal. I've got mine looks similar to your and I love them so much and much easy to use and easy to clean. This is such a great and honest products reviews kinda need sweetie, such a great job of doing a review... Thanks so much beautiful - the boys are feeling better but probably not ready for school in a day or two just yet. I'm actually getting sick myself today!

  Wishing you a pretty day over your place + love and kisses!

  http://www.attraction2fashion.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thanks honey. I´m glad to hear that, hope they´re already healthy. Oh no, don´t be sick. Remember hot tea. Sending you lots of possitive energy for not to be sick. And sending you love too. :)

   Odstrániť
 17. I really needed this kind of post!! So helpful! :D

  www.paseandoamissreichel.com

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Som veľmi zvedavá, či budeš s tými poslednými spokojná aj po čase, keď ich budeš viac krát umývať. Tiež som mala jeden ale v ružovej farbe a vypadala mi z neho polovica štetín :D Takže daj potom vedieť, ako si dopadla :)
  http://bynicka.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Super, ja som si podobné objednala z dresslink, ale myslím si, že sú to možno aj tie isté, takže sa na ne teším a uvidíme, čo z toho buje. :)

  www.danielakurkystyle.com

  OdpovedaťOdstrániť
 20. Great post!! xx

  http://trendsgalleryblog.blogspot.com.es

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Happy Monday pretty Lia. Great review. I'm always looking for good brushes. These remind me lot of the ones from Real Technique. I wouldn't have believed they are good condsidered the very low price. Definitely worth a try. Cost less than a coffee haha. It's time to go back to Ebay :D

  xx Mira

  www.glamdevils.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thanks Mira. Haha, compared to coffee, coffee and brushes are same great. Sure it is. :)
   Fashion Happenss

   Odstrániť
  2. Hahaha thanks goodness I can afford both. I can't live without a coffe. Have a happy Tuesday pretty Lia. The weather is still dreadful over here :D

   Odstrániť
  3. Haha yes thank god. I can´t live without it either. Weather is weird here, I can´t even describe it. :)

   Odstrániť
 22. very nice post!!

  Discover my blog and get inspired…
  www.distrito-m.com

  OdpovedaťOdstrániť
 23. They look similar to the Real Techniques brushes, good to know, thank you!

  Arianna, Nymphashion ♡

  OdpovedaťOdstrániť
 24. Good Morning darling Lia. Sounds like a great purchase. I need some new brushes, maybe I should give it a try. Hope you had a great start into your week. Thx again honey for all your help and being there.
  kisses darling
  Lenya
  FashionDreams&Lifestyle

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. It definitely was a great purchase. You´re welcome sweetie, anytime. :)

   Odstrániť
 25. This looks like a great set of makeup brushes and such a wonderful price too!

  Rowena @ rolala loves

  OdpovedaťOdstrániť
 26. these brushes look like really good quality!
  www.lettersimpromptu.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 27. so nice!!!
  http://befashion31.blogspot.it/
  https://www.facebook.com/Befashion31

  OdpovedaťOdstrániť
 28. Really good tips dear!!!
  xoxo,

  http://www.whitedahlia.es/

  OdpovedaťOdstrániť
 29. So happy I read this! I always spend way too much money on makeup brushes...
  Very good review!

  xx Anka

  www.teacupsanddresses.com

  OdpovedaťOdstrániť
 30. Never thought about to buy brushes at ebay before, therefore I thank you for this post as good brushes are normally really expensive. And as I already buy many other things at eBay to buy brushes would be for sure to manage for me :) Happy new week!

  xx from Germany/Bavaria, Rena

  www.dressedwithsoul.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. You really should try it, at that cost, they´re great. Happy week to you too. :)

   Odstrániť

 31. Looks amazing!

  New OUTFIT online, what do you think about?


  My blog is now available in all languages of the world, do you know?
  BABYWHATSUP.COM, I'm waiting for you!

  OdpovedaťOdstrániť
 32. Good job babe!
  Amazing review, these brushes seem great
  Kisses
  Maggie D.
  The Indian Savage diary

  OdpovedaťOdstrániť
 33. Nice post, I need some brushes too! Thanks for sharing! Great review!
  xx
  cvetybaby.com
  Instagram Facebook

  OdpovedaťOdstrániť
 34. Such a detailed and helpful review,.
  http://rumelatheshopaholic.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 35. Great review!!!
  Have a good week!!! my g+ for you!!!:)))

  Besos, desde España, Marcela♥

  OdpovedaťOdstrániť

 36. Ciao bellissima!!!
  Kisses
  http://expressyourselfbypaolalauretano.blogspot.it

  OdpovedaťOdstrániť
 37. Dear Lia, I always use brushes as well. The only one I should use more is that for lipstick. Now you have everything for foundations and powders :) Is it right that I don't see the small flat brush for eyeshadow?
  A big hug!

  xoxo
  www.bellezzefelici.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Yes you´re right, I have a lot of them at home, so I didn´t order them. :)

   Odstrániť
 38. I have big set of brushes and use only 5 maybe. So I think your set is enough.

  OdpovedaťOdstrániť
 39. Ótimos pinceis amei tenha uma semana abençoada.
  Blog: http://arrasandonobatomvermelho.blogspot.com.br
  Canal de youtube: http://www.youtube.com/NekitaReis

  OdpovedaťOdstrániť
 40. This is great to know, because very often the advice is to spend loads of money on loads of brushes. I think after a while every girl gets to know which brushes they need and use the most of. I use blusher brushes and eyeliner brushes the most.

  www.foodfashfit.com / Read my latest post here!

  OdpovedaťOdstrániť
 41. Hi sweetie. Thank you so much:). I just got the internet back. It's a real bad storm here. Ibe been drinking lots of tea here:). Hope I will get better soon.

  Wishing a lovely week and day angle:)

  Sending more love to you.

  http://www.attraction2fashion.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sorry to hear about the storm, hope it wasn´t that bad and everything is fine. Yes, you should, really hope it will help and you will get better very soon. :)

   Odstrániť
 42. Amazing review! And I'm inlove with your photos. Btw, would you like for us to follow each other? Let me know. Follow me so I can follow you back right away. Keep in touch!

  Much love,
  -Eva Marie
  www.evaaguspina.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 43. Popping by to wish you a gorgeous day sweetheart. Lots of the love.

  Kisses.

  http;//www.attraction2fashion.com

  OdpovedaťOdstrániť
 44. Those are really some affordable brushes ! Great review .. :D

  Keep in touch ya. :)
  www.smallnhot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 45. these pincels are very good,nice review
  new outfit on my blog http://tr3ndygirl.com
  i wait you
  kiss

  OdpovedaťOdstrániť
 46. Postagem e resenha maravilhosa amei
  Blog: http://arrasandonobatomvermelho.blogspot.com.br
  Canal de youtube: http://www.youtube.com/NekitaReis

  OdpovedaťOdstrániť
 47. Some Romanian colleagues told me that the brushes on set are less qualitative as buying individual, you did a great purchase.
  xo

  OdpovedaťOdstrániť
 48. Great review, hun!! <3 It was a great deal!!!! And the brushes look really of good quality, sweetie!! :3

  http://anshul90.com

  OdpovedaťOdstrániť
 49. Hola,guapísima!!!!!!! Tomo nota, me encatan tus consejos!!!!!! Te dejo mi último post,http://blancaancosta.blogs.elle.es/2014/08/20/un-ano-mas-en-mi-vida-felices-quince/, con los regalos de mi cumple y la celebración. Espero que te guste, besos!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 50. this brushes Look amazing…
  kisses from Miami,
  Borka
  www.chicfashionworld.com

  OdpovedaťOdstrániť
 51. o nich již dlouho uvažuji,asi zakoupím;)

  OdpovedaťOdstrániť
 52. Thanks for the tips, I really need to invest in some brushes so these are a great idea as the ones I saw the ther day in a shop were about $50! For a brush! :O

  Love,
  Whitney

  http://www.whitneyswonderland.com

  OdpovedaťOdstrániť
 53. Great review! I think I'll get myself some flat brushes , I've always wanted some!
  Emilia's Book
  emiliasbook.blogspot.com.es/

  OdpovedaťOdstrániť